Si programska posodobitev?
25. februar 2025
Kino Šiška
Trg prekomorskih brigad 3, Ljubljana
Si programska posodobitev? Spoštuješ priljubljene pogoje uporabe svojih najljubših platform? Ali tvoja vsebina ustreza standardom skupnosti? Ali dovoljuješ, da predsodki algoritmov krepijo tvoje predsodke?
V današnjem ekosistemu podatkovnih realnosti se programska oprema neutrudno posodablja in tiho določa, kaj počnemo, vidimo in govorimo. Označujeta jo povezovalnost in omreženost, širi pa se prek algoritmov, klasifikatorjev in procesov, ki vse bolj ožajo pogoje sodelovanja in upravljanja. S prikritim izključevanjem (shadow banning) političnih gibanj in zlorabo vsebinske moderacije je programska oprema postala orodje dominacije in zatiranja. To sredstvo za preurejanje realnosti deluje kot fašistični operacijski sistem, v katerem lahko sodelujemo le prek asimilacije, z nepokorščino pa tvegamo izbris.
Medtem ko so digitalne utopije že zdavnaj pozabljene, platforme pod krinko povezovalnosti utrjujejo moč. Fašistični operacijski sistem, vgrajen v vsakdanje subjektivitete in želje, razblinja stičišča med virtualnim in realnim ter se izraža na različnih ravneh. Naše spletno okolje vse bolj deluje kot minsko polje političnih distrakcij, manipulacij, osamljenosti in potrošništva, kar vodi v razgradnjo kolektivnih političnih gibanj in obujanje reakcionarnih sanj preteklosti. Interakcija z vsebino je zrežirana, sodelovanje vzdržujejo manipulirana čustva, upor je algoritmično zatrt, doseg vsebin pa določajo k dobičku usmerjene metrike. Kako lahko navigiramo svojo vpletenost v digitalne realnosti, če je upor neprestano nadzorovan in kooptiran? Ali obstajajo možnosti za preseganje upora in kovanje novih oblik delovanja in kolektivne organizacije?
S preučevanjem, kako internetni prostor dominira naše razumevanja sveta, se konferenca Si programska posodobitev? sooča z vseprisotnim vplivom programskih sistemov na oblikovanje naših interakcij in dojemanj. Udeleženci obravnavajo spreminjajoče se meje med delovanjem in avtomatizacijo ter med sebstvom in sistemom. Razmišljajo o krhkosti in izkoriščanju naših informacijskih ekosistemov ter se sprašujejo, kje znotraj sistemov programske opreme, ki nas nenehno posodabljajo, lahko nastanejo prostori za delovanje in kolektivno organiziranje.
- Mnogi umetniški in tehnološki “broji” bi trdili, da je delo Alex Quicho in Noure Tafeche spekulativno. Toda dekleti se borita nazaj, da bi dokazali, da sta deklištvo in ljubkost ŠE KAKO RESNIČNA, s tem pa razkrili, kako iluzije, subliminali in kawaiifikacija oblikujejo naša najgloblja prepričanja.
- Clea Bourne, Daphne Dragona in Nelly Y. Pinkrah preučujejo planetarne in družbene ambicije programske opreme – od orodij za teraformiranje in “zelenih panoptikonov” do jezika kot sredstva za oblikovanje svetov. Medtem ko tehnološki optimisti obljubljajo globalne rešitve in intervencije, ta predavanja raziskujejo, kako so Zemlja, družba in komunikacija pogosto obravnavani zgolj kot sistemi, ki jih je mogoče optimizirati ali izkoriščati. S preučevanjem tega, kaj je ekološko in kulturno na kocki, nas vabijo k razmisleku o tem, s kakšnimi dejanji bi lahko skrbeli za planet, in kako lahko preoblikovanje jezika kot tehnologije odpre nove prostore za kolektivno preobrazbo.
- + Pogovor, ki ga moderira Nora O'Murchú
- Ob tem ko konflikti po svetu naraščajo, se zdi, da je mir postal naivna fantazija, ki so jo zamenjali militarizacija, populizem in nenehna tesnoba. V tem sklopu Donatella Della Ratta, Lesia Kulchynska in Iva Ramuš Cvetkovič raziskujejo, kako geopolitika – nekoč dojeta kot oddaljena – danes oblikuje naše vsakdanje realnosti, na katere vplivajo zgodovinski narativi, propaganda, vsebine, ustvarjene z UI, in togi okvirji. S preučevanjem teh sil si govorke prizadevajo odkriti nove načine zamišljanja možnih prihodnosti.
- + Pogovor, ki ga moderira Neja Berger