Digitalna etnografija (za umetnike)

Ta delavnica raziskuje, kako metode etnografskega terenskega dela lahko postanejo ključni del umetniškega raziskovalnega procesa. Etnografija je celostna metoda za raziskovanje kulturnih pojavov z vidika subjektov, pri kateri je raziskovalčev jaz umeščen na teren kot pomemben družbeni akter, svoje telo in percepcije pa pojmuje kot bistveno komponento nabora orodij.
Potem ko smo spoznali osrednje koncepte, etiko in metode digitalne etnografije, udeležence vabimo k avtoetnografskemu eksperimentu z naslovom »Internetni dnevnik«, v katerem želimo spodbuditi premislek o različnih načinih, na katere digitalno kulturo izkusimo po svetu.
Na Kubi, kot tudi marsikje drugod, kjer je dostop do interneta omejen zaradi gospodarskih ali političnih razlogov, si ljudje medijske datoteke (kot so filmi, fotografije, glasba itn.) izmenjavajo predvsem med seboj in brez internetne povezave na prenosnih USB ključkih ali z enega telefona na drugega. Kubanci denimo raznovrstne spletne vsebine iznajdljivo distribuirajo v obliki Paquete Semanala (Tedenskega paketa), zbirke digitalnega materiala v velikosti enega terabajta, ki jo sestavi mreža ljudi z različnimi oblikami privilegiranega dostopa do interneta, po celi državi pa zaokroži na USB ključkih in zunanjih trdih diskih prek razvejane človeške infrastrukture dostavljalcev, tako imenovanih Paqueteros, ki pakete klientom dostavijo na domači prag.
Takšna alternativna distribucijska omrežja ne le kompenzirajo omejen dostop do interneta, temveč premorejo tudi zmožnost izmikanja spletnemu nadzorovanju in ekstrakciji podatkov, poleg tega pa jih je težko monetizirati ali preobrniti skozi oglaševanje. Prav zato tudi predstavljajo presunljivo alternativo platformnemu kapitalizmu, ki ga poganjajo algoritmi.
Da bi še sami eksperimentirali s finimi podrobnostmi offline kultur, udeležence vabimo, da DAN PRED DELAVNICO dokumentirajo svojo spletno dejavnost in poskrbijo, da je dostopna brez internetne povezave. Udeležence prosimo, da pripravijo mapo, v kateri naj bo shranjeno vse, kar so tisti dan gledali/prebrali/videli na spletu. Prav tako prosimo, da podrobno opišejo strategije, ki so jih uporabili za prenašanje in arhiviranje teh materialov. Vse osebne arhive bomo nato združili v eno mapo, ki bo ponazarjala en dan uporabe interneta te skupine udeležencev. Na delavnici bomo nato raziskali in preizkusili različne načine organiziranja in distribuiranja teh shranjenih podatkov ter jih tako skušali osmisliti za druge, enako kot to počnejo kuratorji Paquete Semanala. Ko se bo Nestor vrnil v Havano, bo ta kurirani arhiv predstavljen kot kolaborativno delo, in sicer v rubriki Paquete Semanala, namenjeni umetnosti, ki je pravzaprav kontinuirana umetniška intervencija, s katero Nestor to offline distribucijsko omrežje pretvarja v digitalni razstavni prostor. Umetnike, ki se bodo udeležili delavnice, vabimo, da raziščejo, kako bi svoje delo lahko predstavili v obliki brez internetne povezave.
Glavne točke
Udeleženci bodo pridobili:
- kritičen pogled na proces »lokalizacije« oziroma apropriacije globalnih digitalnih tehnologij v različnih kulturnih in političnih kontekstih;
- vpogled v etnografski pristop k umetniškemu raziskovanju ter v etične zahteve tako intenzivno potopitvenega procesa;
- razumevanje eksperimentalnih oblik sodelovanja med umetniki-etnografi in njihovimi sogovorniki, med drugim tudi v smislu njihove politike in poetike.
Delavnica je namenjena:
Študentom umetnosti, humanistike in družbenih ved, umetniškim ustvarjalcem, ki se zanimajo za umetniško raziskovanje, akademikom in strokovnjakom s področij sociologije, kulturne antropologije ter medijskih študij.
Kaj potrebujete:
prenosni računalnik in/ali pametni telefon
—–
V sodelovanju z Ljudmila in LokalPatriot.