James Bridle - V SENCI BREZPILOTNEGA LETALA

SAMOSTOJNA RAZSTAVA

Aksioma | Projektni prostor
Komenskega 18, Ljubljana

14. oktober – 20. november 2015

Otvoritev razstave in pogovor z umetnikom: sreda, 14. oktober 2015, ob 19. uri

 

 

»Po mojem mnenju brezpilotno letalo deloma nadomešča omrežje kot tako: je nevidna, inherentno povezana tehnologija, ki dopušča gledanje in delovanje na daljavo. Mi in digitalno, delujoči skupaj - medij in izmenjava. Toda nečloveški deli omrežja niso moralni akterji in ista tehnologija, ki prinaša čudež civilne tehnologije, osupli futurizem Nove estetike in neenakomerno porazdeljeno radost življenja zdaj, ustvarja tudi mračnjaško kulturo ›varnosti‹, povsod navzoč nadzor in robotske ubijalske stroje. To je rezultat inherentne nečitljivosti omrežja, njegove težnje po brezhibnosti in nevidnosti, od kode do ›oblaka‹. Tisti, ki omrežja ne morejo zaznati, znotraj njega ne morejo učinkovito delovati in so nemočni. Naloga je torej narediti takšne reči vidne.« -- James Bridle[1]

Te vrstice nazorno povzemajo konceptualno ozadje trenutnega ukvarjanja Jamesa Bridla z brezpilotnimi letali ter njegovo umetniško raziskovanje na splošno. Filtriranje in urejanje pretoka informacij, omogočanje, da postanejo vidnejši in bolj čitljivi podatki, ki so v grobi obliki sicer na voljo, a nekako skriti, dokler jih nekdo ne začne vleči na dan ter kategoriziranje in razvrščanje so glavni cilji Bridlovega dela. Njegovo delo pravzaprav simbolizira držo celotne generacije, ki je odrasla med vsenavzočnim oblakom in letečimi brezpilotnimi letali.



Trenutno potekajoči projekt Dronestagram (2012 -) je dober primer tega pristopa. Bridle prečesava spletišča, kot so strani Urada za raziskovalno novinarstvo (www.thebureauinvestigates.com/) ali Drone Wars UK (http://dronewars.net/), in išče zanesljive informacije o napadih brezpilotnih letal na vojnih območjih. Ko najde dokaze o posameznem napadu, gre na satelitski pogled Googlovih zemljevidov, poišče napadeno lokacijo, naredi posnetek zaslona in objavi fotografijo na Instagramu, nato pa še na Tumblrju in Twitterju, pri čemer v opombah doda podatke o napadu. Vse se odvija v realnem času z uporabo dostopnih, a vendar skritih informacij in običajnih orodij, ki jih prerazporedi na način, da ga lahko osmisli tudi povprečno občinstvo. Bridle piše: »Brezpilotna letala so zgolj najnovejši dodatek v dolgi vrsti vojaških tehnologij, ki izpopolnjujejo ubijalski postopek; sodijo pa tudi med najučinkovitejše, najbolj oddaljene in najbolj nevidne tehnologije. Te lastnosti jim omogočajo, da tisto, kar počnejo, počnejo neopaženo, in s tem ustvarjajo kontekst za tajne, nerazložljive, neskončne vojne.« Z delom Dronestagram Bridle spreminja te oddaljene in pogosto neznane lokacije v nekaj »malce vidnejšega, nekoliko bližjega. Malo bolj resničnega«.



Vizualizacija nadzornega aparata se na podoben način pojavlja pri vseh njegovih projektih, povezanih z brezpilotnimi letali, in to na vrsto različnih načinov. Božja luč (The Light of God)je manipulirana fotografija, s katero poskuša prikazati nekaj, kar je doslej obstajalo samo v pripovedovanjih vojakov, ki so to videli. The Light of God je laserski žarek, s katerimi brezpilotna letala označujejo tarče in je viden samo z očali za nočno opazovanje; v Afganistanu in Iraku so ga na primer uporabljali za usmerjanje raket hellfire. Fotografija učinkovito simbolizira tehnologijo, ki je bistveno presegla meje človeškega in se izkazuje s hladno preciznostjo božanske sile.



Tiho odstranjevanje (A Quiet Disposition, 2013) v obliki serije knjig in omrežne programske opreme po drugi strani prikazuje matrico za odstranjevanje, ki jo ameriška vlada uporablja za osmišljanje množice nadzornih in obveščevalnih podatkov. Bridle matrico usmeri samo vase, da nenehno prečesava internet in išče informacije o ljudeh, ki sodelujejo pri napadih brezpilotnih letal in so vpleteni v matrico.



Dobesedno se poigrava z Opazovanjem opazovalcev (Watching the Watchers, 2013), med drugim v istoimenski seriji aerofotografij vojaških vohunskih brezpilotnih letal, ki jih je našel s pomočjo spletnih zemljevidov. O njih zbira informacije, ki jih nato pretvori v nove oblike. Med drugim to tehniko uporabi v projektu Identifikacijski komplet za brezpilotna letala (UAV Identification Kit, 2012), ki vsebuje s 3D tiskalnikom ustvarjene modele vojaških brezpilotnih letal, bolj znanih kot droni.



Senca brezpilotnega letala (Drone Shadow) je potekajoča serija urbanih intervencij, v katerih Bridle na tla urbanih prostorov v razmerju 1:1 riše sence vojaških brezpilotnih letal v letu. Kar naj bi bilo nevidno, postane vidno; oddaljena, odmaknjena realnost je naenkrat zelo blizu in prisotna. Ostala dela bodo predstavljena v projektnem prostoru Aksiome, projekt Drone Shadow pa bo v Sloveniji prvič predstavljen v obliki javne intervencije, in sicer na treh lokacijah: pred Hotelom park, pred Kinom Šiška in pred Kolosejem v nakupovalnem središču BTC.

[1] James Bridle, »Under the Shadow of the Drone«, Booktwo.org (11. oktober 2012), dostopno na naslovu http://booktwo.org/notebook/drone-shadows/.


Produkcija razstave:

Aksioma – Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana, 2015

Umetniški vodja: Janez Janša
Producentka: Marcela Okretič
Izvršna producentka: Sonja Grdina
Asistentka produkcije: Katra Petriček
Odnosi z javnostjo: Hana Ostan Ožbolt
Tehnični vodja: Valter Udovičić

Projekt V senci brezpilotnega letala je izveden v okviru projekta Masters & Servers, ki ga izvajajo Aksioma (SI), Drugo more (HR), AND (VB), Link Art Center (IT) and d-i-n-a / The Influencers (ŠP).



Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina komunikacije je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

Finančna podpora: Program Evropske unije Ustvarjalna Evropa, Ministrstvo za kulturo RS in Mestna občina Ljubljana.



Partnerji pri izvedbi projekta Senca brezpilotnega letala: Kolosej Ljubljana, Center urbane kulture Kino Šiška, Hotel Park – najbolj zeleni in urbani hotel v središču Ljubljane




KONTAKT
Aksioma | Zavod za sodobne umetnosti, Ljubljana

 

James Bridle
 
 
James Bridle je umetnik, pisec in založnik, ki deluje v Londonu. Njegova besedila o literaturi, kulturi in omrežjih so bila objavljena v revijah in časopisih, kot so Wired, Domus, Cabinet, The Atlantic, The New Statesman in Matter, v tiskanih in spletnih različicah, redno pa piše tudi kolumne za The Observer. Svoja umetniška dela in instalacije razstavlja v Evropi, Severni in Južni Ameriki ter v Aziji in Avstraliji, na spletu pa si jih je ogledalo že na stotisoče obiskovalcev. Njegova dela naročajo organizacije, kot so Artangel, Mu Eindhoven, Istanbulski bienale oblikovanja in galerija Corcoran (Washington, DC), poklonila pa sta se mu že Ars Electronica in Japonski festival medijev. Bridlova formulacija raziskovalnega projekta Nova estetika je spodbudila razprave in ustvarjalno delo v več disciplinah ter še vedno navdihuje kritiške in umetniške odzive. Redno predava na radiu, univerzah, konferencah in drugih dogodkih, kot so SXSW (Združene države Amerike), Lift (Švica), dConstruct (Velika Britanija) in Festival oblikovanja v Milanu. Bridle je rezidenčni tehnolog v galeriji Lighthouse in izredni profesor v programu za interaktivne telekomunikacije na Univerzi v New Yorku. Leta 2014 je bil v rezidenci v londonskem centru White Building in v newyorškem centru Eyebeam, londonski Muzej oblikovanja pa mu je podelil vsakoletno nagrado za dosežek na področju grafičnega oblikovanja.
James je na University College London magistriral na področju računalniških in kognitivnih znanosti, specializiral pa se je za lingvistiko in umetno inteligenco.

Njegovo delo je dostopno na naslovu http://booktwo.org.
 
Prelistaj
 
 
Mirthe Berentsen
Uranofobija
ali pravica do pozabe


Serija - Aksioma PostScriptUM #21
 
 

Fiktivna, futuristična kratka zgodba avtorice in kritičarke Mirthe Berentsen o brezpilotnih letalih, smrti in digitalnem življenju po smrti. Ali lahko naše mesto zasede naša digitalna zapuščina? Ali se naša individualnost ujema s podatki, ki smo jih pustili za seboj v klepetalnicah, kratkih sporočilih, na družbenih omrežjih? Ta vprašanja so vredna razmisleka.

- TISK NA ZAHTEVO

- BREZPLAČNA eBROŠURA

- Druge brošure
 
Drone Shadow v Ljubljani
 
 
 
 
 

 
Zahvale: Katra Petriček, Sonja Grdina, Tadej Vaukman, Nejc Franetič, Tatiana Kocmur, BOX Primož Zajc s.p.