Menu
01/04/2026 16:00 - 19:00

Kolaps modelov

DELAVNICA
ALUO, Tobačna 5, Ljubljana

V tej praktični delavnici bodo udeleženci eksperimentirali z ustvarjanjem razširjenih kolažev kot orodjem za razumevanje kroženja podob v dobi strojnega učenja. Raziskovali bodo pojav kolapsa modelov: degenerativni učni proces, ki nastane, ko se model uri na vsebinah, ustvarjenih z umetno inteligenco. Podobe umetne inteligence obračajo indeksikalno logiko fotografije in imajo vlogo pri oblikovanju sveta; skozi delavnico se bomo spraševali, kaj se zgodi, ko podoba predhodi resničnost.

Opomba: čeprav raziskujemo orodja strojnega učenja, v tej delavnici ne bomo uporabljali generativnih orodij umetne inteligence.

Cilji delavnice:

Udeleženci bodo razvili razumevanje, kako:

  1. kolaps modelov povzroča izgubo podatkov, degradacijo in abstrakcijo znotraj generativnih sistemov umetne inteligence,
  2. imata kolaž in generativna umetna inteligenca številne prekrivajoče se lastnosti,
  3. je označevanje podatkov omejujoča in neetična praksa.

Trajanje: 3 h

Predznanje:
Predznanje ni potrebno.